Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“сыр”

202 products

  • Biezpiens JAUNPILS pilnpiena 9% 600g

    Biezpiens JAUNPILS pilnpiena 9% 600g

    Biezpiens JAUNPILS pilnpiena 9% 600g

    Regular price €3,24
    Regular price Sale price €3,24
    Unit price €5,40/kg
  • Jogurts 8x125g, asorti Sterzing Vipiteno
    • ✦Exclusive

    Jogurts 8x125g, asorti Sterzing Vipiteno

    Jogurts 8x125g, asorti Sterzing Vipiteno

    Regular price €4,99
    Regular price Sale price €4,99
    Unit price €4,99/kg
  • Galetes rīsu/melleņu jogurta glazūrā 100g

    Galetes rīsu/melleņu jogurta glazūrā 100g

    Galetes rīsu/melleņu jogurta glazūrā 100g

    Regular price €2,15
    Regular price Sale price €2,15
    Unit price €21,50/kg
  • Siers ar melnajiem ķiplokiem no aitas piena, t.s.s. 55%, 200g, Vega Sotuelamos

    Siers ar melnajiem ķiplokiem no aitas piena, t.s.s. 55%, 200g, Vega Sotuelamos

    Siers ar melnajiem ķiplokiem no aitas piena, t.s.s. 55%, 200g, Vega Sotuelamos

    Regular price €6,89
    Regular price Sale price €6,89
    Unit price €34,45/kg
  • Jogurts ar graudiem, augļu asorti, 8x125g Sterzing Vipiteno
    • ✦Exclusive

    Jogurts ar graudiem, augļu asorti, 8x125g Sterzing Vipiteno

    Jogurts ar graudiem, augļu asorti, 8x125g Sterzing Vipiteno

    Regular price €4,87
    Regular price Sale price €4,87
    Unit price €4,87/kg
  • Mērce Pesto Genovese, 360g, Menu

    Mērce Pesto Genovese, 360g, Menu

    Mērce Pesto Genovese, 360g, Menu

    Regular price €10,91
    Regular price Sale price €10,91
    Unit price €30,31/kg
  • Maiziņš siera 200g
    • Great price

    Maiziņš siera 200g

    Maiziņš siera 200g

    Regular price €0,99
    Regular price Sale price €0,99
    Unit price €4,95/kg
  • Baltais Siera salāti 200g

    Baltais Siera salāti 200g

    Baltais Siera salāti 200g

    Regular price €2,07
    Regular price Sale price €2,07
    Unit price €10,35/kg
  • HotDog style pica SIERA

    HotDog style pica SIERA

    HotDog style pica SIERA

    Regular price €4,94
    Regular price Sale price €4,94
    Unit price €9,30/kg
  • Plācenīši biezpiena cepti SKIN 180g

    Plācenīši biezpiena cepti SKIN 180g

    Plācenīši biezpiena cepti SKIN 180g

    Regular price €2,21
    Regular price Sale price €2,21
    Unit price €12,28/kg
  • Ādažu Čipsi 180g Siers Draugu paka
    • Great price

    Ādažu Čipsi 180g Siers Draugu paka

    Ādažu Čipsi 180g Siers Draugu paka

    Regular price €2,15
    Regular price Sale price €2,15
    Unit price €11,94/kg
  • Vājpiena biezpiens bez laktozes 0,5%275g
    • Great price

    Vājpiena biezpiens bez laktozes 0,5%275g

    Vājpiena biezpiens bez laktozes 0,5%275g

    Regular price €1,54
    Regular price Sale price €1,54
    Unit price €5,60/kg
  • Sviests saldkrējuma, t.s. 82% , 120g (12x10g), Parmareggio
    • Great price

    Sviests saldkrējuma, t.s. 82% , 120g (12x10g), Parmareggio

    Sviests saldkrējuma, t.s. 82% , 120g (12x10g), Parmareggio

    Regular price €2,42
    Regular price Sale price €2,42
    Unit price €20,17/kg
  • Skābais krējums JAUNPILS ZELTA 20% 400g
    • Great price

    Skābais krējums JAUNPILS ZELTA 20% 400g

    Skābais krējums JAUNPILS ZELTA 20% 400g

    Regular price €1,65
    Regular price Sale price €1,65
    Unit price €4,13/kg
  • Exporta saldais krējums 35%, 500g
    • Great price

    Exporta saldais krējums 35%, 500g

    Exporta saldais krējums 35%, 500g

    Regular price €3,12
    Regular price Sale price €3,12
    Unit price €6,24/kg
  • Galetes Rīsu/zemeņu glazūrā 100g Fiorentini
    • ✦Exclusive

    Galetes Rīsu/zemeņu glazūrā 100g Fiorentini

    Galetes Rīsu/zemeņu glazūrā 100g Fiorentini

    Regular price €2,35
    Regular price Sale price €2,35
    Unit price €23,50/kg
  • Krēms Bruschetta ar olīvām, 135g, Castellino
    • ✦Exclusive

    Krēms Bruschetta ar olīvām, 135g, Castellino

    Krēms Bruschetta ar olīvām, 135g, Castellino

    Regular price €2,64
    Regular price Sale price €2,64
    Unit price €19,56/kg
  • Vājpiena biezpiens JAUNPILS 0,5%  1000g

    Vājpiena biezpiens JAUNPILS 0,5% 1000g

    Vājpiena biezpiens JAUNPILS 0,5% 1000g

    Regular price €4,83
    Regular price Sale price €4,83
    Unit price €4,83/kg
  • Mājas biezpiens ar skābo krējumu BALTAIS 200g

    Mājas biezpiens ar skābo krējumu BALTAIS 200g

    Mājas biezpiens ar skābo krējumu BALTAIS 200g

    Regular price €0,93
    Regular price Sale price €0,93
  • Biezpiens JAUNPILS vājpiena 0,5% 275g
    • Great price

    Biezpiens JAUNPILS vājpiena 0,5% 275g

    Biezpiens JAUNPILS vājpiena 0,5% 275g

    Regular price €1,36
    Regular price Sale price €1,36
    Unit price €4,95/kg
  • Ādažu Čipsi Dipi Krējums/Sīpoli 15g
    • Great price

    Ādažu Čipsi Dipi Krējums/Sīpoli 15g

    Ādažu Čipsi Dipi Krējums/Sīpoli 15g

    Regular price €0,87
    Regular price Sale price €0,87
    Unit price €58,00/kg
  • Biezpiena sieriņš Baltais vaniļas 100g
    • Great price

    Biezpiena sieriņš Baltais vaniļas 100g

    Biezpiena sieriņš Baltais vaniļas 100g

    Regular price €0,65
    Regular price Sale price €0,65
    Unit price €6,50/kg
  • Krēmsiers Diablo no aitas piena, 125g, Vega Sotuelamos

    Krēmsiers Diablo no aitas piena, 125g, Vega Sotuelamos

    Krēmsiers Diablo no aitas piena, 125g, Vega Sotuelamos

    Regular price €2,57
    Regular price Sale price €2,57
    Unit price €20,56/kg
  • Skābais krējums Baltais 12% 500g
    • Great price

    Skābais krējums Baltais 12% 500g

    Skābais krējums Baltais 12% 500g

    Regular price €1,56
    Regular price Sale price €1,56
    Unit price €3,12/kg

Showing 144 of 202

  • 1
  • …
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.