Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“масло”

180 products

  • Marakujas kūka KŪKO, 350g

    Marakujas kūka KŪKO, 350g

    Marakujas kūka KŪKO, 350g

    Regular price €4,23
    Regular price Sale price €4,23
    Unit price €12,09/kg
  • Grauzdiņi ar ķiplokiem un sēklām Zeltene 300g, Latvijas maiznieks

    Grauzdiņi ar ķiplokiem un sēklām Zeltene 300g, Latvijas maiznieks

    Grauzdiņi ar ķiplokiem un sēklām Zeltene 300g, Latvijas maiznieks

    Regular price €3,81
    Regular price Sale price €3,81
    Unit price €12,70/kg
  • Kartupeļu biezenis ar gaļas bumbiņām un brūno mērci 350g SuShef

    Kartupeļu biezenis ar gaļas bumbiņām un brūno mērci 350g SuShef

    Kartupeļu biezenis ar gaļas bumbiņām un brūno mērci 350g SuShef

    Regular price €3,72
    Regular price Sale price €3,72
    Unit price €10,63/kg
  • Cepumi sviesta šokolādes Galettes, 150g, St Michel
    • ✦Exclusive

    Cepumi sviesta šokolādes Galettes, 150g, St Michel

    Cepumi sviesta šokolādes Galettes, 150g, St Michel

    Regular price €2,71
    Regular price Sale price €2,71
    Unit price €18,07/kg
  • Vārīta Doktora desa ĀDAŽI 400g

    Vārīta Doktora desa ĀDAŽI 400g

    Vārīta Doktora desa ĀDAŽI 400g

    Regular price €2,14
    Regular price Sale price €2,14
    Unit price €5,35/kg
  • Barankas Latvijas Maiznieks ar vaniļas garšu 280g

    Barankas Latvijas Maiznieks ar vaniļas garšu 280g

    Barankas Latvijas Maiznieks ar vaniļas garšu 280g

    Regular price €1,94
    Regular price Sale price €1,94
    Unit price €6,93/kg
  • Pelmeņi Traditional ar cūkgaļu 400g
    • Great price

    Pelmeņi Traditional ar cūkgaļu 400g

    Pelmeņi Traditional ar cūkgaļu 400g

    Regular price €2,72
    Regular price Sale price €2,72
    Unit price €6,80/kg
  • Doktora desa Gurmānu ĀDAŽI vārīta 350g
    • Great price

    Doktora desa Gurmānu ĀDAŽI vārīta 350g

    Doktora desa Gurmānu ĀDAŽI vārīta 350g

    Regular price €2,38
    Regular price Sale price €2,38
    Unit price €6,80/kg
  • Krēms Bruschetta ar pipariem un Ricotta sieru, 135g, Castellino
    • ✦Exclusive

    Krēms Bruschetta ar pipariem un Ricotta sieru, 135g, Castellino

    Krēms Bruschetta ar pipariem un Ricotta sieru, 135g, Castellino

    Regular price €3,48
    Regular price Sale price €3,48
    Unit price €25,78/kg
  • Mērce pastai Bolognese ar liellopa gaļu un cūkgaļu, 400g, DeCecco

    Mērce pastai Bolognese ar liellopa gaļu un cūkgaļu, 400g, DeCecco

    Mērce pastai Bolognese ar liellopa gaļu un cūkgaļu, 400g, DeCecco

    Regular price €3,62
    Regular price Sale price €3,62
    Unit price €9,05/kg
  • Tostermaize Tost Maize 100% rudzu 390g
    • Great price

    Tostermaize Tost Maize 100% rudzu 390g

    Tostermaize Tost Maize 100% rudzu 390g

    Regular price €1,35
    Regular price Sale price €1,35
    Unit price €3,46/kg
  • Pasta ar malto gaļu 300g, Lido
    • Great price

    Pasta ar malto gaļu 300g, Lido

    Pasta ar malto gaļu 300g, Lido

    Regular price €2,42
    Regular price Sale price €2,42
    Unit price €8,07/kg
  • Cepta cāļa fileja panējumā LIDO 105g
    • Great price

    Cepta cāļa fileja panējumā LIDO 105g

    Cepta cāļa fileja panējumā LIDO 105g

    Regular price €1,95
    Regular price Sale price €1,95
    Unit price €18,57/kg
  • Pīrādziņi ar kūpinātu gaļu lielie 320g, Latvijas Maiznieks

    Pīrādziņi ar kūpinātu gaļu lielie 320g, Latvijas Maiznieks

    Pīrādziņi ar kūpinātu gaļu lielie 320g, Latvijas Maiznieks

    Regular price €2,49
    Regular price Sale price €2,49
    Unit price €7,78/kg
  • Baltmaize Lielā galda sagriezta 500g
    • Great price

    Baltmaize Lielā galda sagriezta 500g

    Baltmaize Lielā galda sagriezta 500g

    Regular price €1,09
    Regular price Sale price €1,09
    Unit price €2,18/kg
  • Picas pamatne Viči saldēta 320g
    • Great price

    Picas pamatne Viči saldēta 320g

    Picas pamatne Viči saldēta 320g

    Regular price €1,54
    Regular price Sale price €1,54
    Unit price €4,81/kg
  • Pankūkas ar šķinķi un sieru, 270g

    Pankūkas ar šķinķi un sieru, 270g

    Pankūkas ar šķinķi un sieru, 270g

    Regular price €2,39
    Regular price Sale price €2,39
    Unit price €8,85/kg
  • Kartupeļu čipsi TORRES, Ibērijas šķiņķa garša, 150g

    Kartupeļu čipsi TORRES, Ibērijas šķiņķa garša, 150g

    Kartupeļu čipsi TORRES, Ibērijas šķiņķa garša, 150g

    Regular price €3,47
    Regular price Sale price €3,47
    Unit price €23,13/kg
  • Humoss Lido ar spinātiem 200g

    Humoss Lido ar spinātiem 200g

    Humoss Lido ar spinātiem 200g

    Regular price €1,66
    Regular price Sale price €1,66
    Unit price €8,30/kg
  • Cūkgaļa grilēšanai Rīgas miesnieks melleņu marinādē 500g
    • Great price

    Cūkgaļa grilēšanai Rīgas miesnieks melleņu marinādē 500g

    Cūkgaļa grilēšanai Rīgas miesnieks melleņu marinādē 500g

    Regular price €4,21
    Regular price Sale price €4,21
    Unit price €8,42/kg
  • Čipsi ĀDAŽU DRAUGU PAKA ar krējuma un sīpolu garšu 180g
    • Great price

    Čipsi ĀDAŽU DRAUGU PAKA ar krējuma un sīpolu garšu 180g

    Čipsi ĀDAŽU DRAUGU PAKA ar krējuma un sīpolu garšu 180g

    Regular price €2,15
    Regular price Sale price €2,15
    Unit price €11,94/kg
  • Pankūkas plānās 840g 12gab Lido
    • ✦Exclusive

    Pankūkas plānās 840g 12gab Lido

    Pankūkas plānās 840g 12gab Lido

    Regular price €7,25
    Regular price Sale price €7,25
  • Mintaja nageti, panējumā, MSC, sald.,300g, Rseafood

    Mintaja nageti, panējumā, MSC, sald.,300g, Rseafood

    Mintaja nageti, panējumā, MSC, sald.,300g, Rseafood

    Regular price €3,81
    Regular price Sale price €3,81
    Unit price €12,70/kg
  • Čipsi Ādažu Draugu paka šašliks un grauzdēti sīpoli 180g
    • Great price

    Čipsi Ādažu Draugu paka šašliks un grauzdēti sīpoli 180g

    Čipsi Ādažu Draugu paka šašliks un grauzdēti sīpoli 180g

    Regular price €2,15
    Regular price Sale price €2,15
    Unit price €11,94/kg

Showing 96 of 180

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • …
  • 8

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.