Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“масло”

180 products

  • Cepumi ar Emmental sieru, 100g, St Michel

    Cepumi ar Emmental sieru, 100g, St Michel

    Cepumi ar Emmental sieru, 100g, St Michel

    Regular price €2,16
    Regular price Sale price €2,16
    Unit price €21,60/kg
  • Ciabatta Latvijas Maiznieks olīvu 250g

    Ciabatta Latvijas Maiznieks olīvu 250g

    Ciabatta Latvijas Maiznieks olīvu 250g

    Regular price €1,38
    Regular price Sale price €1,38
    Unit price €5,52/kg
  • Kartupeļu čipsi TORRES, ar laima un piparu garšu, 125g

    Kartupeļu čipsi TORRES, ar laima un piparu garšu, 125g

    Kartupeļu čipsi TORRES, ar laima un piparu garšu, 125g

    Regular price €3,69
    Regular price Sale price €3,69
    Unit price €24,60/kg
  • Cāļa gaļas Gaļas nams Ādaži nageti Zero Oil 300g
    • Great price

    Cāļa gaļas Gaļas nams Ādaži nageti Zero Oil 300g

    Cāļa gaļas Gaļas nams Ādaži nageti Zero Oil 300g

    Regular price €2,06
    Regular price Sale price €2,06
    Unit price €6,87/kg
  • Tunzivs Dzeltenspuru, gabaliņi (chunks), eļļā, 160g, Mister Ton

    Tunzivs Dzeltenspuru, gabaliņi (chunks), eļļā, 160g, Mister Ton

    Tunzivs Dzeltenspuru, gabaliņi (chunks), eļļā, 160g, Mister Ton

    Regular price €2,09
    Regular price Sale price €2,09
    Unit price €13,06/kg
  • Zaļās olīvas ar Grieķu sieru, Baltais, 200g

    Zaļās olīvas ar Grieķu sieru, Baltais, 200g

    Zaļās olīvas ar Grieķu sieru, Baltais, 200g

    Regular price €2,53
    Regular price Sale price €2,53
    Unit price €12,65/kg
  • Kēkss Madeleines ar citronu garšu, mini, 175g, St Michel

    Kēkss Madeleines ar citronu garšu, mini, 175g, St Michel

    Kēkss Madeleines ar citronu garšu, mini, 175g, St Michel

    Regular price €1,88
    Regular price Sale price €1,88
    Unit price €10,74/kg
  • Krēms citronu Lemon Curd, 360g, Bonne Maman
    • ✦Exclusive

    Krēms citronu Lemon Curd, 360g, Bonne Maman

    Krēms citronu Lemon Curd, 360g, Bonne Maman

    Regular price €3,34
    Regular price Sale price €3,34
    Unit price €9,28/kg
  • Uzkodas Cigaras ar vistu, sald., 50gab, 1kg, OrienBites

    Uzkodas Cigaras ar vistu, sald., 50gab, 1kg, OrienBites

    Uzkodas Cigaras ar vistu, sald., 50gab, 1kg, OrienBites

    Regular price €19,28
    Regular price Sale price €19,28
    Unit price €19,28/kg
  • Mērce Lido siera 200g
    • Great price

    Mērce Lido siera 200g

    Mērce Lido siera 200g

    Regular price €1,75
    Regular price Sale price €1,75
    Unit price €8,75/kg
  • Mērce Pesto Alla Genovese, 190g, DeCecco

    Mērce Pesto Alla Genovese, 190g, DeCecco

    Mērce Pesto Alla Genovese, 190g, DeCecco

    Regular price €3,54
    Regular price Sale price €3,54
    Unit price €18,63/kg
  • Anšovu fileja, olīveļļā, 46g, Delicius
    • ✦Exclusive

    Anšovu fileja, olīveļļā, 46g, Delicius

    Anšovu fileja, olīveļļā, 46g, Delicius

    Regular price €2,85
    Regular price Sale price €2,85
    Unit price €61,96/kg
  • Kartupeļu pankūkas (4gb) 200g

    Kartupeļu pankūkas (4gb) 200g

    Kartupeļu pankūkas (4gb) 200g

    Regular price €1,95
    Regular price Sale price €1,95
    Unit price €9,75/kg
  • Kartupeļu čipsi TORRES, trifeļu garša, 125g

    Kartupeļu čipsi TORRES, trifeļu garša, 125g

    Kartupeļu čipsi TORRES, trifeļu garša, 125g

    Regular price €3,69
    Regular price Sale price €3,69
    Unit price €29,52/kg
  • Maigā tako mērce SANTA MARIA 230g
    • Great price

    Maigā tako mērce SANTA MARIA 230g

    Maigā tako mērce SANTA MARIA 230g

    Regular price €2,93
    Regular price Sale price €2,93
    Unit price €12,74/kg
  • BYPHASSE Moisturizing And Nourishing Cream Face And Body All Skin Types 250ML

    BYPHASSE Moisturizing And Nourishing Cream Face And Body All Skin Types 250ML

    BYPHASSE Moisturizing And Nourishing Cream Face And Body All Skin Types 250ML

    Regular price €2,43
    Regular price Sale price €2,43
    Unit price €9,72/L
  • Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Regular price €2,19
    Regular price Sale price €2,19
  • Mērce pastai Alla Napoletana, 400g, DeCecco

    Mērce pastai Alla Napoletana, 400g, DeCecco

    Mērce pastai Alla Napoletana, 400g, DeCecco

    Regular price €2,36
    Regular price Sale price €2,36
    Unit price €5,90/kg
  • Cūkgaļas šasliks Lido Alus marinādē LIDO 900g
    • Great price

    Cūkgaļas šasliks Lido Alus marinādē LIDO 900g

    Cūkgaļas šasliks Lido Alus marinādē LIDO 900g

    Regular price €9,53
    Regular price Sale price €9,53
    Unit price €10,59/kg
  • Rudzu maize Jumis lielgraudu ar sēklām 340g

    Rudzu maize Jumis lielgraudu ar sēklām 340g

    Rudzu maize Jumis lielgraudu ar sēklām 340g

    Regular price €0,89
    Regular price Sale price €0,89
    Unit price €2,62/kg
  • Rudzu maize Latvijas graudu ar sēklām 800g
    • Great price

    Rudzu maize Latvijas graudu ar sēklām 800g

    Rudzu maize Latvijas graudu ar sēklām 800g

    Regular price €1,63
    Regular price Sale price €1,63
    Unit price €2,04/kg
  • Tako maisījums SANTA MARIA 28g
    • Great price

    Tako maisījums SANTA MARIA 28g

    Tako maisījums SANTA MARIA 28g

    Regular price €0,95
    Regular price Sale price €0,95
    Unit price €33,93/kg
  • Sīpolu gredzeni, mīklā, sald., IQF, 450g, Salud

    Sīpolu gredzeni, mīklā, sald., IQF, 450g, Salud

    Sīpolu gredzeni, mīklā, sald., IQF, 450g, Salud

    Regular price €2,72
    Regular price Sale price €2,72
    Unit price €6,04/kg
  • Mērce pastai All` Arrabbiata, 400g, DeCecco

    Mērce pastai All` Arrabbiata, 400g, DeCecco

    Mērce pastai All` Arrabbiata, 400g, DeCecco

    Regular price €2,16
    Regular price Sale price €2,16
    Unit price €5,40/kg

Showing 48 of 180

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 8

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.