Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“масло”

180 products

  • Čipsi Tortilla sāļie (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Čipsi Tortilla sāļie (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Čipsi Tortilla sāļie (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Regular price €3,33
    Regular price Sale price €3,33
    Unit price €7,01/kg
  • LA ROCHE POSAY ādu nomierinoša dušas želeja LIPIKAR GEL LAVANT, 1 l
    • Great price

    LA ROCHE POSAY ādu nomierinoša dušas želeja LIPIKAR GEL LAVANT, 1 l

    LA ROCHE POSAY ādu nomierinoša dušas želeja LIPIKAR GEL LAVANT, 1 l

    Regular price €14,64
    Regular price Sale price €14,64
    Unit price €14,64/L
  • Bioderma Photoderm Autobronzant Self-Tanning Mist

    Bioderma Photoderm Autobronzant Self-Tanning Mist

    Bioderma Photoderm Autobronzant Self-Tanning Mist

    Regular price €14,54
    Regular price Sale price €14,54
    Unit price €96,93/L
  • Garneles Torpedo Viči saldētas, panētas 300g
    • Great price

    Garneles Torpedo Viči saldētas, panētas 300g

    Garneles Torpedo Viči saldētas, panētas 300g

    Regular price €3,03
    Regular price Sale price €3,03
  • Cāļa gaļas nageti ar sieru ĀDAŽI 300g
    • Great price

    Cāļa gaļas nageti ar sieru ĀDAŽI 300g

    Cāļa gaļas nageti ar sieru ĀDAŽI 300g

    Regular price €2,30
    Regular price Sale price €2,30
    Unit price €7,67/kg
  • Šokolādes kārums (500g) Lido

    Šokolādes kārums (500g) Lido

    Šokolādes kārums (500g) Lido

    Regular price €7,31
    Regular price Sale price €7,31
    Unit price €14,62/kg
  • Kliņģerīši FLIPZ (PEANUT BUTTER), 90g
    • Great price

    Kliņģerīši FLIPZ (PEANUT BUTTER), 90g

    Kliņģerīši FLIPZ (PEANUT BUTTER), 90g

    Regular price €1,63
    Regular price Sale price €1,63
    Unit price €18,11/kg
  • Uzkoda Siu Lug Bao ar gaļu un dārzeņiem, sald.,420g, Meng Fu

    Uzkoda Siu Lug Bao ar gaļu un dārzeņiem, sald.,420g, Meng Fu

    Uzkoda Siu Lug Bao ar gaļu un dārzeņiem, sald.,420g, Meng Fu

    Regular price €6,68
    Regular price Sale price €6,68
    Unit price €15,90/kg
  • Desa vīt. Salchichon Montana Extra 250g, Casademont

    Desa vīt. Salchichon Montana Extra 250g, Casademont

    Desa vīt. Salchichon Montana Extra 250g, Casademont

    Regular price €4,10
    Regular price Sale price €4,10
    Unit price €16,40/kg
  • Vegānu nageti V-ego 200g

    Vegānu nageti V-ego 200g

    Vegānu nageti V-ego 200g

    Regular price €2,37
    Regular price Sale price €2,37
    Unit price €11,85/kg
  • Plucināta cāļa gaļa BBQ marinādē

    Plucināta cāļa gaļa BBQ marinādē

    Plucināta cāļa gaļa BBQ marinādē

    Regular price €3,93
    Regular price Sale price €3,93
    Unit price €13,10/kg
  • Siers Edam šķēlītēs 500g, Jaunpils

    Siers Edam šķēlītēs 500g, Jaunpils

    Siers Edam šķēlītēs 500g, Jaunpils

    Regular price €4,17
    Regular price Sale price €4,17
    Unit price €8,34/kg
  • Mērcīte čipsiem Ādažu Dipi ar dārzeņiem 14g
    • Great price

    Mērcīte čipsiem Ādažu Dipi ar dārzeņiem 14g

    Mērcīte čipsiem Ādažu Dipi ar dārzeņiem 14g

    Regular price €0,87
    Regular price Sale price €0,87
    Unit price €62,14/kg
  • Čipsi Tortilla ar siera garšu (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Čipsi Tortilla ar siera garšu (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Čipsi Tortilla ar siera garšu (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Regular price €3,66
    Regular price Sale price €3,66
    Unit price €7,71/kg
  • Doktordesa Lido vārīta ar tītara gaļu 320g
    • Great price

    Doktordesa Lido vārīta ar tītara gaļu 320g

    Doktordesa Lido vārīta ar tītara gaļu 320g

    Regular price €2,68
    Regular price Sale price €2,68
    Unit price €8,38/kg
  • Vegānu burgeri ar brokoļiem V-EGO 200g

    Vegānu burgeri ar brokoļiem V-EGO 200g

    Vegānu burgeri ar brokoļiem V-EGO 200g

    Regular price €1,92
    Regular price Sale price €1,92
    Unit price €9,60/kg
  • Kotletes ar bietēm vegāniem 200g

    Kotletes ar bietēm vegāniem 200g

    Kotletes ar bietēm vegāniem 200g

    Regular price €1,78
    Regular price Sale price €1,78
    Unit price €8,90/kg
  • S.suņu bar.vista dārz.Mini PEDIGREE 500g
    • Great price

    S.suņu bar.vista dārz.Mini PEDIGREE 500g

    S.suņu bar.vista dārz.Mini PEDIGREE 500g

    Regular price €2,18
    Regular price Sale price €2,18
    Unit price €4,36/kg
  • Veļas mīkstinātājs Lenor Spring Awakening 38MR 798ml
    • Great price

    Veļas mīkstinātājs Lenor Spring Awakening 38MR 798ml

    Veļas mīkstinātājs Lenor Spring Awakening 38MR 798ml

    Regular price €4,09
    Regular price Sale price €4,09
    Unit price €5,13/L
  • Uzkoda Tsingtao SpringRolls ar vistu un dārzeņiem, sald., 50gab, 1kg, Magic Lantern

    Uzkoda Tsingtao SpringRolls ar vistu un dārzeņiem, sald., 50gab, 1kg, Magic Lantern

    Uzkoda Tsingtao SpringRolls ar vistu un dārzeņiem, sald., 50gab, 1kg, Magic Lantern

    Regular price €9,26
    Regular price Sale price €9,26
    Unit price €9,26/kg
  • Loacker Classic Vanille 90gx12

    Loacker Classic Vanille 90gx12

    Loacker Classic Vanille 90gx12

    Regular price €1,24
    Regular price Sale price €1,24
    Unit price €13,78/kg
  • Kūka siera Dubaijas šokolādes  cepta 350 g Lido

    Kūka siera Dubaijas šokolādes cepta 350 g Lido

    Kūka siera Dubaijas šokolādes cepta 350 g Lido

    Regular price €6,48
    Regular price Sale price €6,48
    Unit price €18,51/kg
  • Ikru smēriņš Viči ar garnelēm 160g
    • Great price

    Ikru smēriņš Viči ar garnelēm 160g

    Ikru smēriņš Viči ar garnelēm 160g

    Regular price €2,50
    Regular price Sale price €2,50
    Unit price €15,63/kg
  • Kotletes ar burkāniem vegāniem 200g
    • Great price

    Kotletes ar burkāniem vegāniem 200g

    Kotletes ar burkāniem vegāniem 200g

    Regular price €1,78
    Regular price Sale price €1,78
    Unit price €8,90/kg

Showing 168 of 180

  • 1
  • …
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.