Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“piens”

362 products

  • Desiņas Mednieku RM 300g
    • Great price

    Desiņas Mednieku RM 300g

    Desiņas Mednieku RM 300g

    Regular price €2,71
    Regular price Sale price €2,71
    Unit price €9,03/kg
  • Cūkgaļas karbonāde RM škēlēs 100g
    • Great price

    Cūkgaļas karbonāde RM škēlēs 100g

    Cūkgaļas karbonāde RM škēlēs 100g

    Regular price €1,43
    Regular price Sale price €1,43
    Unit price €14,30/kg
  • Cepumi biskvīta ar šokolādes gabaliņiem, 180g, IWP, St Michel
    • ✦Exclusive

    Cepumi biskvīta ar šokolādes gabaliņiem, 180g, IWP, St Michel

    Cepumi biskvīta ar šokolādes gabaliņiem, 180g, IWP, St Michel

    Regular price €2,78
    Regular price Sale price €2,78
    Unit price €18,53/kg
  • Siers Manchego no aitas piena. 50%, 150g, Vega Mancha

    Siers Manchego no aitas piena. 50%, 150g, Vega Mancha

    Siers Manchego no aitas piena. 50%, 150g, Vega Mancha

    Regular price €4,80
    Regular price Sale price €4,80
    Unit price €32,00/kg
  • Karsti kūpināta cūkgaļas karbonāde RM 100g
    • Great price

    Karsti kūpināta cūkgaļas karbonāde RM 100g

    Karsti kūpināta cūkgaļas karbonāde RM 100g

    Regular price €1,42
    Regular price Sale price €1,42
    Unit price €14,20/kg
  • Krēmsiers Diablo no aitas piena, 125g, Vega Sotuelamos

    Krēmsiers Diablo no aitas piena, 125g, Vega Sotuelamos

    Krēmsiers Diablo no aitas piena, 125g, Vega Sotuelamos

    Regular price €2,57
    Regular price Sale price €2,57
    Unit price €20,56/kg
  • Saldais biezpiens BALTAIS ar rozīnēm 180g
    • Great price

    Saldais biezpiens BALTAIS ar rozīnēm 180g

    Saldais biezpiens BALTAIS ar rozīnēm 180g

    Regular price €1,04
    Regular price Sale price €1,04
    Unit price €5,78/kg
  • Auksti kūpināta salami Palermo desa RM 80g

    Auksti kūpināta salami Palermo desa RM 80g

    Auksti kūpināta salami Palermo desa RM 80g

    Regular price €1,22
    Regular price Sale price €1,22
    Unit price €15,25/kg
  • Pīrāgs grieķu Filo mīklas ar sieru Tiropita Spira Classic, RTB, sald., 800g, Kanaki

    Pīrāgs grieķu Filo mīklas ar sieru Tiropita Spira Classic, RTB, sald., 800g, Kanaki

    Pīrāgs grieķu Filo mīklas ar sieru Tiropita Spira Classic, RTB, sald., 800g, Kanaki

    Regular price €5,68
    Regular price Sale price €5,68
    Unit price €7,10/kg
  • Plucināta cāļa gaļa BBQ marinādē

    Plucināta cāļa gaļa BBQ marinādē

    Plucināta cāļa gaļa BBQ marinādē

    Regular price €3,93
    Regular price Sale price €3,93
    Unit price €13,10/kg
  • Karsti kūpināta Salami desa Dāņu RM 350g

    Karsti kūpināta Salami desa Dāņu RM 350g

    Karsti kūpināta Salami desa Dāņu RM 350g

    Regular price €1,96
    Regular price Sale price €1,96
    Unit price €5,60/kg
  • Auksti kūpināta desa Chorizo ĀDAŽI 200g
    • Great price

    Auksti kūpināta desa Chorizo ĀDAŽI 200g

    Auksti kūpināta desa Chorizo ĀDAŽI 200g

    Regular price €1,93
    Regular price Sale price €1,93
    Unit price €9,65/kg
  • Kotletes Mājas RM 400g
    • Great price

    Kotletes Mājas RM 400g

    Kotletes Mājas RM 400g

    Regular price €2,67
    Regular price Sale price €2,67
    Unit price €6,68/kg
  • Plucināta cūkgaļa argentīniešu gaumē

    Plucināta cūkgaļa argentīniešu gaumē

    Plucināta cūkgaļa argentīniešu gaumē

    Regular price €3,93
    Regular price Sale price €3,93
    Unit price €13,10/kg
  • Vārīta Doktora desa Ekstra RM 1kg
    • Great price

    Vārīta Doktora desa Ekstra RM 1kg

    Vārīta Doktora desa Ekstra RM 1kg

    Regular price €4,48
    Regular price Sale price €4,48
    Unit price €4,48/kg
  • Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Regular price €2,19
    Regular price Sale price €2,19
  • Mini sardeles Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Mini sardeles Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Mini sardeles Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Regular price €4,35
    Regular price Sale price €4,35
    Unit price €5,44/kg
  • Pankūkas ar siera spinātu pildījumu 1.38kg 12gab
    • ✦Exclusive

    Pankūkas ar siera spinātu pildījumu 1.38kg 12gab

    Pankūkas ar siera spinātu pildījumu 1.38kg 12gab

    Regular price €14,36
    Regular price Sale price €14,36
  • JAUNPILS Holandes siers šķēlītēs, 500 G
    • Great price

    JAUNPILS Holandes siers šķēlītēs, 500 G

    JAUNPILS Holandes siers šķēlītēs, 500 G

    Regular price €4,50
    Regular price Sale price €4,50
    Unit price €9,00/kg
  • Biezpiena krēms BALTAIS auzu ar āboliem un kanēli 400g
    • Great price

    Biezpiena krēms BALTAIS auzu ar āboliem un kanēli 400g

    Biezpiena krēms BALTAIS auzu ar āboliem un kanēli 400g

    Regular price €1,77
    Regular price Sale price €1,77
    Unit price €4,43/kg
  • Cāļa fileja Cēzara marinādē RM 500g
    • Great price

    Cāļa fileja Cēzara marinādē RM 500g

    Cāļa fileja Cēzara marinādē RM 500g

    Regular price €4,04
    Regular price Sale price €4,04
    Unit price €8,08/kg
  • Graudainais biezpiens 7,1% 500g glāzē
    • Great price

    Graudainais biezpiens 7,1% 500g glāzē

    Graudainais biezpiens 7,1% 500g glāzē

    Regular price €2,28
    Regular price Sale price €2,28
    Unit price €4,56/kg
  • Baltais Kulinārijas biezpiens, 1kg

    Baltais Kulinārijas biezpiens, 1kg

    Baltais Kulinārijas biezpiens, 1kg

    Regular price €3,22
    Regular price Sale price €3,22
    Unit price €3,22/kg
  • Siers Jaunpils Holandes šķēlēs 150g

    Siers Jaunpils Holandes šķēlēs 150g

    Siers Jaunpils Holandes šķēlēs 150g

    Regular price €1,77
    Regular price Sale price €1,77
    Unit price €11,80/kg

Showing 120 of 362

  • 1
  • …
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • …
  • 16

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.