Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“maize”

144 products

  • Baltais Zupa Frikadeļu, 300g
    • ✦Exclusive

    Baltais Zupa Frikadeļu, 300g

    Baltais Zupa Frikadeļu, 300g

    Regular price €2,22
    Regular price Sale price €2,22
  • Majonēze Heinz Seriously good 800ml

    Majonēze Heinz Seriously good 800ml

    Majonēze Heinz Seriously good 800ml

    Regular price €5,39
    Regular price Sale price €5,39
    Unit price €6,74/L
  • BIO pilngr.auzu pārslas HERKULESS 500g
    • Great price

    BIO pilngr.auzu pārslas HERKULESS 500g

    BIO pilngr.auzu pārslas HERKULESS 500g

    Regular price €1,80
    Regular price Sale price €1,80
    Unit price €3,60/kg
  • Ķiploku mērce HELLMANN'S, 860g

    Ķiploku mērce HELLMANN'S, 860g

    Ķiploku mērce HELLMANN'S, 860g

    Regular price €7,70
    Regular price Sale price €7,70
    Unit price €8,95/kg
  • Polārmaize ar karsti kūpinātu lasi, spinātiem un olu (185g)

    Polārmaize ar karsti kūpinātu lasi, spinātiem un olu (185g)

    Polārmaize ar karsti kūpinātu lasi, spinātiem un olu (185g)

    Regular price €3,03
    Regular price Sale price €3,03
    Unit price €16,38/kg
  • Pavasara kūka 300g Latvijas Maiznieks

    Pavasara kūka 300g Latvijas Maiznieks

    Pavasara kūka 300g Latvijas Maiznieks

    Regular price €3,99
    Regular price Sale price €3,99
    Unit price €13,30/kg
  • Uzkodu desiņas Maigais KODIENS 110g
    • Great price

    Uzkodu desiņas Maigais KODIENS 110g

    Uzkodu desiņas Maigais KODIENS 110g

    Regular price €1,42
    Regular price Sale price €1,42
    Unit price €12,91/kg
  • Mērce sinepju maigā, YM, 875ml, Heinz

    Mērce sinepju maigā, YM, 875ml, Heinz

    Mērce sinepju maigā, YM, 875ml, Heinz

    Regular price €6,33
    Regular price Sale price €6,33
    Unit price €7,23/kg
  • Garšvielu maisījums Santa Maria vistas gaļas panēšanai 50g

    Garšvielu maisījums Santa Maria vistas gaļas panēšanai 50g

    Garšvielu maisījums Santa Maria vistas gaļas panēšanai 50g

    Regular price €1,60
    Regular price Sale price €1,60
    Unit price €32,00/kg
  • Kēkss ar vaniļas garšu 400g

    Kēkss ar vaniļas garšu 400g

    Kēkss ar vaniļas garšu 400g

    Regular price €3,00
    Regular price Sale price €3,00
    Unit price €7,50/kg
  • Maigā tako mērce SANTA MARIA 230g
    • Great price

    Maigā tako mērce SANTA MARIA 230g

    Maigā tako mērce SANTA MARIA 230g

    Regular price €2,93
    Regular price Sale price €2,93
    Unit price €12,74/kg
  • Olas Oluksne kūtī dētas A/LM Nr.2 10gab.

    Olas Oluksne kūtī dētas A/LM Nr.2 10gab.

    Olas Oluksne kūtī dētas A/LM Nr.2 10gab.

    Regular price €3,17
    Regular price Sale price €3,17
    Unit price €0,32 each
  • Kvass Iļģuciema 1,5l

    Kvass Iļģuciema 1,5l

    Kvass Iļģuciema 1,5l

    Regular price €1,90
    Regular price Sale price €1,90
    Unit price €1,27/L
  • Jūras zāles salāti ar sezamu, Wakame Goma, sald., 1kg, RSeafood

    Jūras zāles salāti ar sezamu, Wakame Goma, sald., 1kg, RSeafood

    Jūras zāles salāti ar sezamu, Wakame Goma, sald., 1kg, RSeafood

    Regular price €6,26
    Regular price Sale price €6,26
    Unit price €6,26/kg
  • Kvass IĻĢUCIEMA baltais 1,5L PET D

    Kvass IĻĢUCIEMA baltais 1,5L PET D

    Kvass IĻĢUCIEMA baltais 1,5L PET D

    Regular price €1,90
    Regular price Sale price €1,90
    Unit price €1,27/L
  • Mērce Mango chutney ar rozā pipariem, 430g, Menu

    Mērce Mango chutney ar rozā pipariem, 430g, Menu

    Mērce Mango chutney ar rozā pipariem, 430g, Menu

    Regular price €8,51
    Regular price Sale price €8,51
    Unit price €19,79/kg
  • Krabju salāti 300g SuShef

    Krabju salāti 300g SuShef

    Krabju salāti 300g SuShef

    Regular price €3,10
    Regular price Sale price €3,10
    Unit price €10,33/kg
  • Uzkoda Siu Mai ar cūkgaļu, sald., 500g, Meng Fu
    • ✦Exclusive

    Uzkoda Siu Mai ar cūkgaļu, sald., 500g, Meng Fu

    Uzkoda Siu Mai ar cūkgaļu, sald., 500g, Meng Fu

    Regular price €6,75
    Regular price Sale price €6,75
    Unit price €13,50/kg
  • Krēma pikas ar šokolādes garšas glazūru TORTĪNE 220g

    Krēma pikas ar šokolādes garšas glazūru TORTĪNE 220g

    Krēma pikas ar šokolādes garšas glazūru TORTĪNE 220g

    Regular price €3,99
    Regular price Sale price €3,99
    Unit price €18,14/kg
  • Uzkoda MoneyBag ar garnelēm, sald., 47gab, 800g, SeafoodMarket
    • ✦Exclusive

    Uzkoda MoneyBag ar garnelēm, sald., 47gab, 800g, SeafoodMarket

    Uzkoda MoneyBag ar garnelēm, sald., 47gab, 800g, SeafoodMarket

    Regular price €18,09
    Regular price Sale price €18,09
    Unit price €22,61/kg
  • Čipsi Tortilla sāļie (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Čipsi Tortilla sāļie (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Čipsi Tortilla sāļie (trīsstūrīši), 475g, Pablo`s Choice

    Regular price €3,33
    Regular price Sale price €3,33
    Unit price €7,01/kg
  • Sparģeļi zaļie 450g, gab.
    • Great price

    Sparģeļi zaļie 450g, gab.

    Sparģeļi zaļie 450g, gab.

    Regular price €8,31
    Regular price Sale price €8,31
    Unit price €8,31 each
  • Auksti kūpināta dūmdesa Maikopas RM 270g
    • Great price

    Auksti kūpināta dūmdesa Maikopas RM 270g

    Auksti kūpināta dūmdesa Maikopas RM 270g

    Regular price €2,59
    Regular price Sale price €2,59
    Unit price €9,59/kg
  • Baltais Saldā krējuma jogurts ar zemenēm, 400g
    • Great price

    Baltais Saldā krējuma jogurts ar zemenēm, 400g

    Baltais Saldā krējuma jogurts ar zemenēm, 400g

    Regular price €1,14
    Regular price Sale price €1,14
    Unit price €2,85/kg

Showing 120 of 144

  • 1
  • …
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.