Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“eggs”

132 products

  • Pupiņu salāti ar kūpinātu gaļu 300g SuShef

    Pupiņu salāti ar kūpinātu gaļu 300g SuShef

    Pupiņu salāti ar kūpinātu gaļu 300g SuShef

    Regular price €3,05
    Regular price Sale price €3,05
    Unit price €10,17/kg
  • Cīsiņi Hot-dog XL RM 1kg
    • Great price

    Cīsiņi Hot-dog XL RM 1kg

    Cīsiņi Hot-dog XL RM 1kg

    Regular price €3,12
    Regular price Sale price €3,12
    Unit price €3,12/kg
  • Sviests saldkrējuma, t.s. 83%, 200g, Parmareggio

    Sviests saldkrējuma, t.s. 83%, 200g, Parmareggio

    Sviests saldkrējuma, t.s. 83%, 200g, Parmareggio

    Regular price €2,99
    Regular price Sale price €2,99
    Unit price €14,95/kg
  • Džems ķiršu, 370g, Bonne Maman

    Džems ķiršu, 370g, Bonne Maman

    Džems ķiršu, 370g, Bonne Maman

    Regular price €3,56
    Regular price Sale price €3,56
    Unit price €9,62/kg
  • Džems Bonne Maman vīģu 370g
    • Great price

    Džems Bonne Maman vīģu 370g

    Džems Bonne Maman vīģu 370g

    Regular price €2,99
    Regular price Sale price €2,99
    Unit price €8,08/kg
  • Deserts saldējums pistācijas Tartufo ar baltas šokolādes gabaliņiem, sald., 220g , Callipo Gelateria
    • ✦Exclusive

    Deserts saldējums pistācijas Tartufo ar baltas šokolādes gabaliņiem, sald., 220g , Callipo Gelateria

    Deserts saldējums pistācijas Tartufo ar baltas šokolādes gabaliņiem, sald., 220g , Callipo Gelateria

    Regular price €4,38
    Regular price Sale price €4,38
    Unit price €19,91/kg
  • Pīles kājas (PEKING), A-kat., sald., vak., 500g (2gab), Polija

    Pīles kājas (PEKING), A-kat., sald., vak., 500g (2gab), Polija

    Pīles kājas (PEKING), A-kat., sald., vak., 500g (2gab), Polija

    Regular price €6,53
    Regular price Sale price €6,53
    Unit price €13,06/kg
  • Kūka siera Dubaijas šokolādes  cepta 350 g Lido

    Kūka siera Dubaijas šokolādes cepta 350 g Lido

    Kūka siera Dubaijas šokolādes cepta 350 g Lido

    Regular price €6,48
    Regular price Sale price €6,48
    Unit price €18,51/kg
  • Chocolate Ulker Istanbul Hazelnut Filled Crispy Kadayif & Baklava and Milk 93g

    Chocolate Ulker Istanbul Hazelnut Filled Crispy Kadayif & Baklava and Milk 93g

    Chocolate Ulker Istanbul Hazelnut Filled Crispy Kadayif & Baklava and Milk 93g

    Regular price €2,78
    Regular price Sale price €2,78
  • Salāti Siļķe kažokā  1 kg Lido
    • ✦Exclusive

    Salāti Siļķe kažokā 1 kg Lido

    Salāti Siļķe kažokā 1 kg Lido

    Regular price €8,26
    Regular price Sale price €8,26
  • Džems aveņu, 370g, Bonne Maman

    Džems aveņu, 370g, Bonne Maman

    Džems aveņu, 370g, Bonne Maman

    Regular price €4,61
    Regular price Sale price €4,61
    Unit price €12,46/kg
  • Aukstā gaļa 450g Gaļas Nams Ādaži

    Aukstā gaļa 450g Gaļas Nams Ādaži

    Aukstā gaļa 450g Gaļas Nams Ādaži

    Regular price €1,84
    Regular price Sale price €1,84
    Unit price €4,09/kg
  • Cūkgaļas šašliks etiķa marinādē 800g

    Cūkgaļas šašliks etiķa marinādē 800g

    Cūkgaļas šašliks etiķa marinādē 800g

    Regular price €4,77
    Regular price Sale price €4,77
    Unit price €5,96/kg
  • Salāti ar LIDO Ekstra desu 250g

    Salāti ar LIDO Ekstra desu 250g

    Salāti ar LIDO Ekstra desu 250g

    Regular price €2,74
    Regular price Sale price €2,74
  • Vegānu burgeri ar spinātiem V-EGO 200g

    Vegānu burgeri ar spinātiem V-EGO 200g

    Vegānu burgeri ar spinātiem V-EGO 200g

    Regular price €1,92
    Regular price Sale price €1,92
    Unit price €9,60/kg
  • Baklažāni MINI, fasēti, 200 gr., gab

    Baklažāni MINI, fasēti, 200 gr., gab

    Baklažāni MINI, fasēti, 200 gr., gab

    Regular price €5,70
    Regular price Sale price €5,70
    Unit price €5,70 each
  • Auksti kūpināta salami Palermo desa RM 80g

    Auksti kūpināta salami Palermo desa RM 80g

    Auksti kūpināta salami Palermo desa RM 80g

    Regular price €1,22
    Regular price Sale price €1,22
    Unit price €15,25/kg
  • Vegānu nageti V-ego 200g

    Vegānu nageti V-ego 200g

    Vegānu nageti V-ego 200g

    Regular price €2,37
    Regular price Sale price €2,37
    Unit price €11,85/kg
  • Uzkoda Tsingtao SpringRolls ar vistu un dārzeņiem, sald., 50gab, 1kg, Magic Lantern

    Uzkoda Tsingtao SpringRolls ar vistu un dārzeņiem, sald., 50gab, 1kg, Magic Lantern

    Uzkoda Tsingtao SpringRolls ar vistu un dārzeņiem, sald., 50gab, 1kg, Magic Lantern

    Regular price €9,26
    Regular price Sale price €9,26
    Unit price €9,26/kg
  • Cāļa pusspārni Rīgas Miesnieks baltajā marinādē 400g

    Cāļa pusspārni Rīgas Miesnieks baltajā marinādē 400g

    Cāļa pusspārni Rīgas Miesnieks baltajā marinādē 400g

    Regular price €2,21
    Regular price Sale price €2,21
    Unit price €5,53/kg
  • Rudzu maize Īstenā 1,5 kg
    • Great price

    Rudzu maize Īstenā 1,5 kg

    Rudzu maize Īstenā 1,5 kg

    Regular price €2,72
    Regular price Sale price €2,72
    Unit price €1,81/kg
  • Vegānu burgeri ar brokoļiem V-EGO 200g

    Vegānu burgeri ar brokoļiem V-EGO 200g

    Vegānu burgeri ar brokoļiem V-EGO 200g

    Regular price €1,92
    Regular price Sale price €1,92
    Unit price €9,60/kg
  • Nageti GNA Collection kukurūzas pārslās 300g

    Nageti GNA Collection kukurūzas pārslās 300g

    Nageti GNA Collection kukurūzas pārslās 300g

    Regular price €2,30
    Regular price Sale price €2,30
    Unit price €7,67/kg
  • Salāti Rīsu ar surimi, 200g Baltais

    Salāti Rīsu ar surimi, 200g Baltais

    Salāti Rīsu ar surimi, 200g Baltais

    Regular price €2,21
    Regular price Sale price €2,21

Showing 120 of 132

  • 1
  • …
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.