Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“milk”

403 products

  • Turku jogurta deserts ar rupjmaizi 200g, Lido

    Turku jogurta deserts ar rupjmaizi 200g, Lido

    Turku jogurta deserts ar rupjmaizi 200g, Lido

    Regular price €1,89
    Regular price Sale price €1,89
    Unit price €9,45/kg
  • Deserts plombīra ar melleņu mērci 180g, Lido
    • Great price

    Deserts plombīra ar melleņu mērci 180g, Lido

    Deserts plombīra ar melleņu mērci 180g, Lido

    Regular price €1,72
    Regular price Sale price €1,72
    Unit price €9,56/kg
  • Jogurts pilnpiena bez piedevām 200g, Jaunpils

    Jogurts pilnpiena bez piedevām 200g, Jaunpils

    Jogurts pilnpiena bez piedevām 200g, Jaunpils

    Regular price €0,69
    Regular price Sale price €0,69
    Unit price €3,45/kg
  • Biezpiena krēms Protein aveņu 300g, Baltais

    Biezpiena krēms Protein aveņu 300g, Baltais

    Biezpiena krēms Protein aveņu 300g, Baltais

    Regular price €1,41
    Regular price Sale price €1,41
  • Saldējums Ekselence ar valriekstiem kļavu sīrupu 1l/480g
    • Great price

    Saldējums Ekselence ar valriekstiem kļavu sīrupu 1l/480g

    Saldējums Ekselence ar valriekstiem kļavu sīrupu 1l/480g

    Regular price €5,46
    Regular price Sale price €5,46
    Unit price €11,38/kg
  • Pankūkas ar šķinķi un sieru, 270g

    Pankūkas ar šķinķi un sieru, 270g

    Pankūkas ar šķinķi un sieru, 270g

    Regular price €2,39
    Regular price Sale price €2,39
    Unit price €8,85/kg
  • Pankūkas ar gaļas pildījumu 1.38kg 12gab
    • ✦Exclusive

    Pankūkas ar gaļas pildījumu 1.38kg 12gab

    Pankūkas ar gaļas pildījumu 1.38kg 12gab

    Regular price €14,51
    Regular price Sale price €14,51
  • Ceptas cāļa gaļas kotletes LIDO 180g
    • Great price

    Ceptas cāļa gaļas kotletes LIDO 180g

    Ceptas cāļa gaļas kotletes LIDO 180g

    Regular price €2,34
    Regular price Sale price €2,34
    Unit price €13,00/kg
  • Baltais Pupiņas ar čili, 300g

    Baltais Pupiņas ar čili, 300g

    Baltais Pupiņas ar čili, 300g

    Regular price €3,21
    Regular price Sale price €3,21
  • Biezpiena krēms Protein bez piedevām 300g, Baltais
    • Great price

    Biezpiena krēms Protein bez piedevām 300g, Baltais

    Biezpiena krēms Protein bez piedevām 300g, Baltais

    Regular price €1,32
    Regular price Sale price €1,32
  • Saldā tostermaize Latvijas Tost Maize Brioche LATVIJAS MAIZNIEKS 500g

    Saldā tostermaize Latvijas Tost Maize Brioche LATVIJAS MAIZNIEKS 500g

    Saldā tostermaize Latvijas Tost Maize Brioche LATVIJAS MAIZNIEKS 500g

    Regular price €1,44
    Regular price Sale price €1,44
    Unit price €2,88/kg
  • Kēkss ST MICHEL Madeleines Mini 175g
    • Great price

    Kēkss ST MICHEL Madeleines Mini 175g

    Kēkss ST MICHEL Madeleines Mini 175g

    Regular price €1,46
    Regular price Sale price €1,46
    Unit price €8,34/kg
  • Jogurta dzēriens Protein Fit vaniļas 250g, Baltais
    • Great price

    Jogurta dzēriens Protein Fit vaniļas 250g, Baltais

    Jogurta dzēriens Protein Fit vaniļas 250g, Baltais

    Regular price €1,11
    Regular price Sale price €1,11
    Unit price €4,44/kg
  • Loacker Classic Vanille 90gx12

    Loacker Classic Vanille 90gx12

    Loacker Classic Vanille 90gx12

    Regular price €1,24
    Regular price Sale price €1,24
    Unit price €13,78/kg
  • Sviesta cepumi ST MICHEL Galettes 130g
    • Great price

    Sviesta cepumi ST MICHEL Galettes 130g

    Sviesta cepumi ST MICHEL Galettes 130g

    Regular price €1,39
    Regular price Sale price €1,39
    Unit price €10,69/kg
  • Saldējums Creme Pregiate Walnut&Fig, 310g, Callipo Gelateria

    Saldējums Creme Pregiate Walnut&Fig, 310g, Callipo Gelateria

    Saldējums Creme Pregiate Walnut&Fig, 310g, Callipo Gelateria

    Regular price €4,59
    Regular price Sale price €4,59
    Unit price €14,81/kg
  • Skābā krējuma deserts ar plūmēm un kokosa skaidiņām 200g, Lido

    Skābā krējuma deserts ar plūmēm un kokosa skaidiņām 200g, Lido

    Skābā krējuma deserts ar plūmēm un kokosa skaidiņām 200g, Lido

    Regular price €1,79
    Regular price Sale price €1,79
    Unit price €8,95/kg
  • Baltais Jogurts Konču ar šokolādes konfektēm glazūrā, 165g

    Baltais Jogurts Konču ar šokolādes konfektēm glazūrā, 165g

    Baltais Jogurts Konču ar šokolādes konfektēm glazūrā, 165g

    Regular price €1,26
    Regular price Sale price €1,26
  • Kēkss ST MICHEL Brownies 210g
    • Great price

    Kēkss ST MICHEL Brownies 210g

    Kēkss ST MICHEL Brownies 210g

    Regular price €2,92
    Regular price Sale price €2,92
    Unit price €13,90/kg
  • Pankūkas plānās Klasiskās 280g, Baltais
    • Great price

    Pankūkas plānās Klasiskās 280g, Baltais

    Pankūkas plānās Klasiskās 280g, Baltais

    Regular price €1,77
    Regular price Sale price €1,77
    Unit price €6,32/kg
  • Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Pankūkas ar ķiršu pild. 270g, Baltais

    Regular price €2,19
    Regular price Sale price €2,19
  • Kartupeļu čipsi TORRES Fuagra garša, 150g

    Kartupeļu čipsi TORRES Fuagra garša, 150g

    Kartupeļu čipsi TORRES Fuagra garša, 150g

    Regular price €3,69
    Regular price Sale price €3,69
    Unit price €24,60/kg
  • Pankūkas ar ābolu kanēļa pild. 270g

    Pankūkas ar ābolu kanēļa pild. 270g

    Pankūkas ar ābolu kanēļa pild. 270g

    Regular price €1,95
    Regular price Sale price €1,95
    Unit price €7,22/kg
  • Saldējums Puressenza Hazelnuts, 310g, Callipo Gelateria

    Saldējums Puressenza Hazelnuts, 310g, Callipo Gelateria

    Saldējums Puressenza Hazelnuts, 310g, Callipo Gelateria

    Regular price €4,59
    Regular price Sale price €4,59
    Unit price €14,81/kg

Showing 240 of 403

  • 1
  • …
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • …
  • 17

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.