Skip to content

Order by the end of Tuesday — delivery Friday to SundayOrder by Tuesday — delivery Fri–Sun

Catalog

  • Dairy and eggs
    View allDairy and eggs →
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    View allBread and pastries →
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    View allMeat and fish →
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    View allFor vegans and vegetarians →
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    View allFood cupboard →
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    View allPrepared dishes →
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    View allDrinks →
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    View allFruit and vegetables →
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    View allSnacks →
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    View allFrozen food →
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    View allHousehold chemicals →
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    View allPets →
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    View allBeauty and hygiene →
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • Highlights
    View allHighlights →
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)
Order Delivery:
  • Log in
  • +371 26322465
  • info@expresspoint.lv

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • Instagram
  • TikTok

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Dairy and eggs
    • All category products
    • Milk
    • Cottage cheese
    • Yogurt and desserts
    • Kefir and sour milk products
    • Cream
    • Cheese
    • Butter
    • Eggs
    • Mayonnaise
  • Bread and pastries
    • All category products
    • Bread
    • Layered cakes
    • Patties, pastries
    • Breadcrumbs
    • Baking essentials
    • Tortillas
  • Meat and fish
    • All category products
    • Small boiled sausages
    • Sausages
    • Cured meat
    • Pates
    • Meat meals and snacks
    • Fresh chicken meat
    • Minced meet
    • Fresh pork
    • BBQ
    • Steak
    • Slow cooked
    • Marinated meat
    • Cured fish
    • Fresh fish and seafood
  • For vegans and vegetarians
    • Meat and fish alternatives
  • Food cupboard
    • All category products
    • Oil
    • Vinegar
    • Flour
    • Pasta
    • Sauce
    • Rice, buckwheat and grains
    • Spices
    • Breakfast cereals and muesli
    • Salt, Sugar
    • Specialty foods and crispbreads
    • Sweets
    • Canned foods
    • Coffee and Tea
    • World cuisine
    • Jams, marmalades and sweet sauces
  • Prepared dishes
    • All category products
    • Pancakes
    • Salads
    • Sandwiches
    • Ready meals
    • Boiled, cooked, and salted meats
  • Drinks
    • All category products
    • Lemonades
    • Juice
    • Water
  • Fruit and vegetables
    • All category products
    • Vegetables
    • Fruits
  • Snacks
    • All category products
    • Chips
    • Meat snacks
    • Other snacks
    • Nuts and dried fruits
  • Frozen food
    • All category products
    • Frozen vegetables and fruits
    • Dumplings
    • Frozen fish and seafood
    • Ice cream
    • Pizza
    • Frozen meals
  • Household chemicals
    • All category products
    • Laundry detergents
    • Paper products
    • Dishwashing detergents
    • Laundry
    • Trash bags
  • Pets
    • All category products
    • For cats
    • For dogs
  • Beauty and hygiene
    • All category products
    • Intimate hygiene
    • Hair care, styling, coloring
    • Facial care
    • Shaving and depilation
    • Dental and oral hygiene
    • Deodorants
    • Body care
    • Zīdaiņiem un bērniem
  • 💙 Highlights 💙
    • New Arrivals
    • Sale
    • Save 25%+
    • Exclusive
  • In stock (without membership)

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English

Popular searches

  • milk
  • cheese
  • eggs
  • soup
  • chips
  • coffee
  • butter
  • bread

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
Log in Cart
  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • Snacks
  • Frozen food
  • Household chemicals
  • Pets
  • Beauty and hygiene
  • Highlights
  • In stock (without membership)

Dairy and eggs

View all →
  • Milk
  • Cottage cheese
  • Yogurt and desserts
  • Kefir and sour milk products
  • Cream
  • Cheese
  • Butter
  • Eggs
  • Mayonnaise

Bread and pastries

View all →
  • Bread
  • Layered cakes
  • Patties, pastries
  • Breadcrumbs
  • Baking essentials
  • Tortillas

Meat and fish

View all →
  • Small boiled sausages
  • Sausages
  • Cured meat
  • Pates
  • Meat meals and snacks
  • Fresh chicken meat
  • Minced meet
  • Fresh pork
  • BBQ
  • Steak
  • Slow cooked
  • Marinated meat
  • Cured fish
  • Fresh fish and seafood

For vegans and vegetarians

View all →
  • Meat and fish alternatives

Food cupboard

View all →
  • Oil
  • Vinegar
  • Flour
  • Pasta
  • Sauce
  • Rice, buckwheat and grains
  • Spices
  • Breakfast cereals and muesli
  • Salt, Sugar
  • Specialty foods and crispbreads
  • Sweets
  • Canned foods
  • Coffee and Tea
  • World cuisine
  • Jams, marmalades and sweet sauces

Prepared dishes

View all →
  • Pancakes
  • Salads
  • Sandwiches
  • Ready meals
  • Boiled, cooked, and salted meats

Drinks

View all →
  • Lemonades
  • Juice
  • Water

Fruit and vegetables

View all →
  • Vegetables
  • Fruits

Snacks

View all →
  • Chips
  • Meat snacks
  • Other snacks
  • Nuts and dried fruits

Frozen food

View all →
  • Frozen vegetables and fruits
  • Dumplings
  • Frozen fish and seafood
  • Ice cream
  • Pizza
  • Frozen meals

Household chemicals

View all →
  • Laundry detergents
  • Paper products
  • Dishwashing detergents
  • Laundry
  • Trash bags

Pets

View all →
  • For cats
  • For dogs

Beauty and hygiene

View all →
  • Intimate hygiene
  • Hair care, styling, coloring
  • Facial care
  • Shaving and depilation
  • Dental and oral hygiene
  • Deodorants
  • Body care
  • Zīdaiņiem un bērniem

Highlights

View all →
  • Sale
  • Save 25%+
  • Exclusive

In stock (without membership)

View all →

View all

  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals
Order
  • New in
  • Exclusive
  • Great price
  • Ready meals

Item added to your cart

Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Order Delivery: Pick the day and time slot at checkout · Time left to order:
View cart
Home / Search

“milk”

407 products

  • Mērce pastai Bolognese ar liellopa gaļu un cūkgaļu, 400g, DeCecco

    Mērce pastai Bolognese ar liellopa gaļu un cūkgaļu, 400g, DeCecco

    Mērce pastai Bolognese ar liellopa gaļu un cūkgaļu, 400g, DeCecco

    Regular price €3,62
    Regular price Sale price €3,62
    Unit price €9,05/kg
  • Tartaletes BONNE MAMAN ar aveņu pildījumu 135g
    • Great price

    Tartaletes BONNE MAMAN ar aveņu pildījumu 135g

    Tartaletes BONNE MAMAN ar aveņu pildījumu 135g

    Regular price €2,37
    Regular price Sale price €2,37
    Unit price €17,56/kg
  • Pastēte cūkgaļas ar pīles gaļu un apelsīniem, 170g, Pate Grand-mere

    Pastēte cūkgaļas ar pīles gaļu un apelsīniem, 170g, Pate Grand-mere

    Pastēte cūkgaļas ar pīles gaļu un apelsīniem, 170g, Pate Grand-mere

    Regular price €1,99
    Regular price Sale price €1,99
    Unit price €11,71/kg
  • Loacker Tortina Triple Dark 21gx3

    Loacker Tortina Triple Dark 21gx3

    Loacker Tortina Triple Dark 21gx3

    Regular price €2,02
    Regular price Sale price €2,02
    Unit price €32,06/kg
  • Mini cīsiņi Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Mini cīsiņi Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Mini cīsiņi Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Regular price €4,13
    Regular price Sale price €4,13
    Unit price €5,16/kg
  • Gaļas bumbiņas ar svaigo sieru 300g
    • Great price

    Gaļas bumbiņas ar svaigo sieru 300g

    Gaļas bumbiņas ar svaigo sieru 300g

    Regular price €2,57
    Regular price Sale price €2,57
  • Desa vārīta Doktora ar pienu 1kg, RM
    • Great price

    Desa vārīta Doktora ar pienu 1kg, RM

    Desa vārīta Doktora ar pienu 1kg, RM

    Regular price €3,54
    Regular price Sale price €3,54
    Unit price €3,54/kg
  • Desa Rīgas Miesnieks Tradicionālā Doktora 1kg
    • Great price

    Desa Rīgas Miesnieks Tradicionālā Doktora 1kg

    Desa Rīgas Miesnieks Tradicionālā Doktora 1kg

    Regular price €3,34
    Regular price Sale price €3,34
    Unit price €3,34/kg
  • Desa ar sieru 400g, RM
    • Great price

    Desa ar sieru 400g, RM

    Desa ar sieru 400g, RM

    Regular price €1,50
    Regular price Sale price €1,50
    Unit price €3,75/kg
  • Salāti Siļķe kažokā  1 kg Lido
    • ✦Exclusive

    Salāti Siļķe kažokā 1 kg Lido

    Salāti Siļķe kažokā 1 kg Lido

    Regular price €8,26
    Regular price Sale price €8,26
  • Polārmaize ar LIDO grilētu cāļa fileju un marinētiem dārzeņiem (175g)

    Polārmaize ar LIDO grilētu cāļa fileju un marinētiem dārzeņiem (175g)

    Polārmaize ar LIDO grilētu cāļa fileju un marinētiem dārzeņiem (175g)

    Regular price €2,86
    Regular price Sale price €2,86
    Unit price €16,34/kg
  • Aukstā biešu zupa 280g Lido

    Aukstā biešu zupa 280g Lido

    Aukstā biešu zupa 280g Lido

    Regular price €2,31
    Regular price Sale price €2,31
  • Šokolāde piena Dubaijas ar krēmīgu pistāciju pildījumu 93g
    • Great price

    Šokolāde piena Dubaijas ar krēmīgu pistāciju pildījumu 93g

    Šokolāde piena Dubaijas ar krēmīgu pistāciju pildījumu 93g

    Regular price €2,87
    Regular price Sale price €2,87
    Unit price €30,86/kg
  • Desa vīt. Salchichon Montana Extra 250g, Casademont

    Desa vīt. Salchichon Montana Extra 250g, Casademont

    Desa vīt. Salchichon Montana Extra 250g, Casademont

    Regular price €4,10
    Regular price Sale price €4,10
    Unit price €16,40/kg
  • Mini sardeles Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Mini sardeles Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Mini sardeles Čik&Gatavs ĀDAŽI 2x400g

    Regular price €4,35
    Regular price Sale price €4,35
    Unit price €5,44/kg
  • Cāļa maltās gaļas masa 300g

    Cāļa maltās gaļas masa 300g

    Cāļa maltās gaļas masa 300g

    Regular price €2,11
    Regular price Sale price €2,11
    Unit price €7,03/kg
  • Pankūkas ar biezpiena pildījumu 1.38kg 12gab
    • ✦Exclusive

    Pankūkas ar biezpiena pildījumu 1.38kg 12gab

    Pankūkas ar biezpiena pildījumu 1.38kg 12gab

    Regular price €13,05
    Regular price Sale price €13,05
  • Vārīta Doktora desa RM 190g
    • Great price

    Vārīta Doktora desa RM 190g

    Vārīta Doktora desa RM 190g

    Regular price €1,08
    Regular price Sale price €1,08
    Unit price €5,68/kg
  • Karsti kūpināta cāļa gaļas desa RM 300g

    Karsti kūpināta cāļa gaļas desa RM 300g

    Karsti kūpināta cāļa gaļas desa RM 300g

    Regular price €1,97
    Regular price Sale price €1,97
    Unit price €6,57/kg
  • Cūkas kakla karbonāde Sulīgā ~1.3kg

    Cūkas kakla karbonāde Sulīgā ~1.3kg

    Cūkas kakla karbonāde Sulīgā ~1.3kg

    Regular price €8,49
    Regular price Sale price €8,49
    Unit price €8,49 each
  • Tītara gaļas nageti ĀDAŽI 310g
    • Great price

    Tītara gaļas nageti ĀDAŽI 310g

    Tītara gaļas nageti ĀDAŽI 310g

    Regular price €1,97
    Regular price Sale price €1,97
    Unit price €6,35/kg
  • Krēms citronu Lemon Curd, 360g, Bonne Maman
    • ✦Exclusive

    Krēms citronu Lemon Curd, 360g, Bonne Maman

    Krēms citronu Lemon Curd, 360g, Bonne Maman

    Regular price €3,34
    Regular price Sale price €3,34
    Unit price €9,28/kg
  • Cāļa pusstilbi ar garšvielām 800g
    • Great price

    Cāļa pusstilbi ar garšvielām 800g

    Cāļa pusstilbi ar garšvielām 800g

    Regular price €3,74
    Regular price Sale price €3,74
    Unit price €4,68/kg
  • Krēms karameļu, 380g, Bonne Maman
    • ✦Exclusive

    Krēms karameļu, 380g, Bonne Maman

    Krēms karameļu, 380g, Bonne Maman

    Regular price €3,48
    Regular price Sale price €3,48
    Unit price €9,16/kg

Showing 336 of 407

  • 1
  • …
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

More value for you

An online store with quality products at fair prices. We work with local producers and suppliers.

  • Instagram @velto.lv
  • TikTok @velto.lv

Categories

  • Dairy and eggs
  • Bread and pastries
  • Meat and fish
  • For vegans and vegetarians
  • Food cupboard
  • Prepared dishes
  • Drinks
  • Fruit and vegetables
  • View all →

Information

  • About Velto & FAQ
  • Contacts

Contacts

  • Email info@expresspoint.lv
  • Phone+371 26322465Weekdays 10:00–17:00
Order Order by the end of Tuesday — delivered Friday to Sunday. Delivery:
© 2026 Velto · SIA ExpressPoint, reg. no. 40203433692
  • Privacy policy
  • Returns policy
  • Terms of use and sale
  • Cookie preferences

Language

  • Latviešu
  • Русский
  • English
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.